تحلیل ادراک محیطی جوانان از اکوتوریسم

قسمتی از متن پایان نامه :

گروه های مدرسه ای یا علمی :

این گروه اغلب جهت انجام تحقیقات یک سازما ن یا پژوهش های شخصی اقدام به سفر می کنند وبه مدت زیادی در سفر باقی می مانند. آنها نسبت به طبیعت گردها شرایط سخت تری و مشکل تری را تحمل
می کنند . (فنل ،1388: 91).

لیندبرگ [1]به چهار دسته از اکوتوریست با در نظر داشتن اندازه وقتی که به سفر اختصاص می دهند تصریح می کند:

1)محققان علمی و افرادی که برای آموزش و یادگیری، پاکسازی محیط زیست و هدف های مشابه به مناطق طبیعی سفر می کنند

2)افرادی که شخصا برای دیدار از مناطق حفاظت شده سفر می کنند و علاقه مندند با محیط طبیعی محلی وتاریخچه و سوابق وویژگی های فرهنگی مردم بومی آشنا شوند .

3)کسانی که به سفر های غیر معمول و غیر متداول علاقه مندند ،مانند افرادی که به جنگل های آمازون ،پارک گوریل ها در رواندا و از این قبیل مکان ها سفر می کنند

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4)افرادی که در یک برنامه مسافرتی به گونه اتفاقی به دیدار طبیعت نیز می پر دازند ودر بخشی از مسافرت اصلی خود از مناطق طبیعی نیز دیدار می کنند .لیرمن و دارست[2](1987) از اولین افرادی بودند که به درجه سختی اکوتوریسم توجه کردند ومعتقدند که  اکو توریست سخت  حاضرند سختی و ریاضت بیشتری را برای تجربه مستقیم از طبیعت تحمل کنند . اکو توریست های نرم شامل گروههای وسیع تری که تعهد کمتری نسبت به محیط زیست داشته و بخش اکوتوریسم صرفا بخش محدودی از سفر کلی آنها را تشکیل می دهد(زاهدی ،1390: 92).

بررسى‌هائى که درمورد اکوتوریسم در آمریکاى شمالى انجام شده می باشد نشان مى‌دهد طبیعت‌گردان بسته به انگیزه خود دو گروه سنى را شامل مى‌شوند. گروهى که از طبیعت‌گردى به دنبال ماجراجوئى دیدار از سرزمین‌هاى بکر و نیز گردشگری ورزشى هستند اغلب در مقطع سنى کمتر از ۴۰ سال بوده و پیشینه شمار آنها در محدوده سنى ۱۹ تا ۳۵ سال قرار دارد. اما گروهى که با هدف لذت بردن از طبیعت و دیدار از حیات وحش و…به اکوتوریسم مى‌پردازند در محدوده سنى ۳۵ تا ۵۴ قرار دارند .بیش از ۸۰ درصد طبیعت‌گردان بین‌المللى داراى تحصیلات عالیه هستند. این شمار براى طبیعت‌گردان علاقه‌مند به لمس طبیعت و نیز دیدار از جاذبه‌هاى آن (به‌گونه عمده افرادى که براى تغییر حال و هواى زندگى شخصى دست به طبیعت‌گردى مى‌زنند) نزدیک به صددرصد می باشد. اما طبیعت‌گردان ماجراجو با در نظر داشتن آنکه عموماً جوان مى‌باشند غالباً دانشجو و یا حتى محصلان دبیرستانى هستند.برآوردها همچنین نشان مى‌دهد بیشترین گروه از طبیعت‌گردان (حدود ۶۰ درصد) سفرهاى گروهى را ترجیح مى‌دهند. ۱۵ درصد نیز علاقه‌مند به سفرهاى خانوادگى بوده و ۱۳ درصد نیز اغلب سفرهاى خود را به تنهائى انجام مى‌دهند .متوسط زمان سفر حدود ۵۰ درصد طبیعت‌گردان بین ۸ تا ۱۴ روز می باشد. بسته به نوع سفر این رقم تغییر مى‌کند.سه واکنش برجسته ی اکو توریست های  باتجربه عبارت بود از :1-تعیین طبیعت حیات وحش 2-دیدن زندگی وحوش 3-پیاده روی و برای سفرهای اتی  خود 1-لذت بردن از منظره وطبیعت 20کسب تجرییات تازه و اشنایی با مکان های جدیدرا انگیزه ی سفر انان بود  ..(آلن مور و همکار، 281:1389).

[1] -Lindberg

[2] -Learman&Durst

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال اصلی : ادراک محیطی دانش آموزان از اکوتوریسم چگونه می باشد ؟

سولات فرعی :

1)آیا محیط پدیداری در ادراک محیطی دانش آموزان از اکوتوریسم موثر می باشد ؟

2)آیا محیط شخصی با ادراک محیطی دانش آموزان از اکوتوریسم ارتباط دارد ؟

3)آیا بین محیط زمینه ساز و ادراک محیطی دانش آموزان از اکوتوریسم ارتباط هست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه