تعیین قلمرو و تأثیرات مونسون در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

استان تهران

منابع آب استان تهران به دو دسته تقسیم می شوند:

3-6-6-1-آب های سطحی: آب های سطحی در استان تهران شامل رودخانه های کرج، جاجرود، طالقان، لار،حبله رود، سولقان و گلاب دره می باشد.

الف)رودخانه ی کرج:این رود از پرآب ترین رودهای استان می باشد که از قسمت های مرکزی البرز(خرسنگ کوه) سرچشمه می گیرد. در طول مسیر این رودخانه در کنار جاده ی چالوس، سد بزرگ امیرکبیر ساخته شده که بخشی از آب مصرفی شهر تهران ، کرج و شهریار را تأمین می کند و پس از آن به شاخه های زیادی تقسیم می گردد و پسما ند آن به مسیله ی قم می ریزد.

ب)جاجرود:این رودخانه از ارتفاعات کلون بسته سرچشمه می گیرد و رودهای فشم، دماوند، میگون و آهار به آن می ریزد. روی این رودخانه نیز سدی به نام لتیان ساخته شده که مانند سد امیرکبیر دو منظوره می باشد(تأمین آب آشامیدنی و تولید برق آبی).

ج)طالقان رود:این رود از ارتفاعات کندوان و کهار بزرگ در شمال استان تهران سرچشمه می گیرد و در  دره- ی طالقان به طرف غرب جریان می یابد و سرانجام به شاهرود می ریزد. بر روی این رودخانه ، سد سنگ بن ساخته شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • قلمرو تأثیر مونسون در ایران شامل چه بخش هایی می باشد و این پدیده کدام قسمتها را بیشتر تحت تأثیر خود قرار می دهد؟
  • آیا ارتباط معنی داری بین پدیده مونسون و بارش های تابستانه مناطق جنوبی کشور هست؟
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • آیا بارش های مناطق جنوبی و مرکزی کشور متأثر از پدیده مونسون می باشد؟
  • می توان با ارزیابی تاثیرات پدیده مونسون بر منابع آبی منطقه و تعیین دوره زمانی حاکمیت این پدیده برمناطق مختلف کشور ، موجب رشد و توسعه مناطق جنوبی گردید؟
  • آیا پدیده مونسون تنهاعامل بارش درمناطق جنوب شرقی کشور ازجمله استان های سیستان و بلوچستان ، کرمان و هرمزگان می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه