تعیین قلمرو و تأثیرات مونسون در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

مراتع ییلاقی:این مراتع در حاشیه شمالی استان واقع شده اند و از پوشش گیاهی مرغوب و متنوعی مانند: گون، چوبک، درمنه،آویشن و … برخوردارند. با در نظر داشتن کوهستانی بودن این مناطق و تأثیر آنها در حفاظت از خاک و بهره گیری از گیاهان دارویی اهمیت ویژه ای دارند.

3-7-5-2-2-مراتع قشلاقی:این مراتع نسبتاً مرغوب، در حاشیه شمالی دشت کویر واقع شده اند. گونه های گیاهی این مراتع معمولاً گیاهان خشکی پسند و شور پسند، مانند خارشتر، اسپند، گز و … می باشد. در سال های اخیر ، نهادهای دولتی با کمک روستاییان و عشایر اقدام به ترمیم و احیای بخشی از مراتع تخریب شده استان کردند. (کاظمی و همکاران ،1389).

3-7-6- استان تهران

در استان تهران ، انواع جنگل های «طبیعی» و«دست کاشت» هست. پوشش گیاهی همواره از آب و هوا، وضعیت ناهمواری، خاک و منابع آب استان تأثیر می پذیرد.

3-7-6-1-جنگل های استان:

3-7-6-1-1-جنگل های طبیعی:در نقاط مختلف استان این گونه جنگل ها پراکنده اند؛ در دامنه های جنوبی البرز، ارتفاعات تهران و کرج گونه های گیاهی مانند بادام کوهی، پسته، انجیر و زرشک به چشم می خورد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • قلمرو تأثیر مونسون در ایران شامل چه بخش هایی می باشد و این پدیده کدام قسمتها را بیشتر تحت تأثیر خود قرار می دهد؟
  • آیا ارتباط معنی داری بین پدیده مونسون و بارش های تابستانه مناطق جنوبی کشور هست؟
  • آیا بارش های مناطق جنوبی و مرکزی کشور متأثر از پدیده مونسون می باشد؟
  • می توان با ارزیابی تاثیرات پدیده مونسون بر منابع آبی منطقه و تعیین دوره زمانی حاکمیت این پدیده برمناطق مختلف کشور ، موجب رشد و توسعه مناطق جنوبی گردید؟
  • آیا پدیده مونسون تنهاعامل بارش درمناطق جنوب شرقی کشور ازجمله استان های سیستان و بلوچستان ، کرمان و هرمزگان می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه