عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: سطح کلان

در این سطح نظریه­هایی زیرا نظام جهانی و وابستگی قرار دارد و به مقوله­هایی مانند تأثیر نظام سرمایه­داری جهانی در شکل­گیری شهرنشینی وابسته و پیدایش اسکان غیررسمی در کشورهای در حال توسعه می­پردازد .بر پایه­ی این دیدگاه گسترش شهرنشینی در ایران از دهه­ی ١٣٠٠ خورشیدی به بعد عمدتًا ناشی از استقرار مناسبات سرمایه­داری پیرامونی در این کشور و ادغام اقتصاد ایران به عنوان اقتصادی تک محصولی در تقسیم کار بین­المللی بوده می باشد. بر این اساس، گسترش شهرنشینی از دهه­ی ١٣۴٠ با افزایش سرمایه­گذاری­های دولت در شهرها و آغاز بورس بازی زمین و ساختمان در شهرهای بزرگ، یکی از عمده­ترین علل مهاجرت نیروی کار روستایی به شهر را رقم زد و معضلات شهری ـ مانند پیدایش حاشیه­نشینی در حومه­ی کلان شهرها ـ  را پدید آورد (ایمانی جاجرمی ، 1381: 449).

نخستین علت این پدیده در سطح کلان را بایستی ساختاری دانست که ساز و کار تبعیض­آمیز و فقر را بر پایه­ی توزیع غیر عادلانه­ی منابع قدرت، ثروت و درآمد رقم زده می باشد.تجلی فضایی این ساز و کار در سطح کشور، عدم تعادل­های منطقه­ای و در سطح منطقه­ای و محلی، رجحان فضاهای برگزیده­ای همچون شهرهای بزرگ و محلات ثروتمندان در برابر دیگر نواحی و مراکز زیست و فعالیت می باشد، که به حرکت منطقی جمعیت­های مهاجر به سوی کانون­های برگزیده می­انجامد. از آنجا که این جمعیت عمدتًا پناه­جوی اقتصادی، بدون در نظر داشتن فعالیت­های طبیعی و ظرفیت­های بشر ساخت مقصدشان، در پی دسترسی به فرصت­های اشتغال و درآمد به این کانون­ها سرازیر می­شوند، تقاضای ناگهانی و پرشتابی را برای اسکان خود در نواحی محدود به وجود می­آورند؛ این تقاضا باعث ا فزایش قیمت­ها، کاهش ذخیره­ی مسکن، نارسایی خدمات شهری و اشباع شبکه­های زیربنایی می­گردد. در چنین شرایطی مهاجرین کم­درآمد، توان بهره گیری از بازار رسمی زمین و مسکن را نداشته و با اصرار بر لزوم استقرار خود در همان ناحیه، فضایی ناخوشایند و نامطمئن، لیکن ارزانتر را در بازار غیر رسمی زمین و مسکن ایجاد می­کنند (صرافی، 1381: 6).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد