عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

در شهرهای بزرگ کشورهای جنوب نیز گرچه بخش قابل توجهی از درآمد کشوری به سوی کلان شهرها خاصه پایتخت روان می­گردد. لیکن سرازیر شدن شبانه­روزی مهاجرین تازه­نفس و رشد همه سویه شهر، رساندن خدمات شهری به شهروندان را به کار الهه مغضوبی شبیه کرده می باشد که به کشیدن آب اقیانوس با سطلی بی­ته محکوم می باشد. معضل آموزش و پرورش، بهداشت روانی و جسمانی، رسانیدن آب آشامیدن سالم، برق و گاز، طراحی حمل و نقل شهری، جمع­آوری زباله و دفع فاضلاب، پاک نگه داشتن مسیل­ها، زیباسازی محیط خاصه برای محرومان و کم­درآمدها روز به روز سخت­تر و پیچیده­تر می­گردد. از همه مهمتر به جای برنامه­ای کردن شهر و نظارت بر رشد آن و نحوه آن اسکان غیررسمی به نحوی دم افزون بی­نظمی و اغتشاش شهری کشورهای جنوب را تشدید می­کنند. تشدید مهاجرت به شهرها از یک سو و عدم مدیریت صحیح به توسعه فیزیکی شهر از سوی دیگر موجب اسکان غیررسمی در شهرهای کشورهای جنوب شده می باشد (پیران، 1366، 60).

1-1: شهرنشینی و اسکان غیررسمی در ایران

جامعه ایرانی از دیرباز شاهد همزیستی سه نظام معیشتی بوده می باشد، که در کنار هم و متأثر از هم تا دوران معاصر به حیات خود ادامه داده­اند. این سه نظام به ترتیب پیدایش تاریخی خود عبارتند از: نظام ایلیاتی، نظام مبتنی بر زراعت (روستانشینی) و بالاخره نظام شهرنشینی.

لیکن پایه شهرنشینی به شکل امروزی تقریباً از سال 1300 شروع گردید و از این تاریخ به بعد با نفوذ نظام سرمایه­داری جهانی در ایران ارتباط ارگانیک میان سه نوع زندگی در ایران از بین رفت و توسعه حالت برونزا گرفت و در جهت انباشت سرمایه پیش رفت و سهر مرکزی جانشین سه نوع زندگی گردید و اشاعه الگوی مصرفی مدرن در کشور به دلیل ناتوانی زیرساخت آن منجر به تمرکز فوق­العاده شبکه شهری در پایتخت و چند شهر کشور گردید. به علت تضاد شدید اقتصادی، اجتماعی که بین شهر و روستا پدید آمد گرایش­های شهرنشینی را در ایران تقویت کرده و موج مهاجرت­های روستایی را سبب گردید بدین ترتیب تمامی شرایط و تسهیلات لازم برای توسعه شهرنشینی  شتایان فراهم گردید، و شهرها یکی پس از دیگری به گسترش فضایی خود دست زدند، در حالی که حاشیه­نشینی و خرابه­نشینی در جای شهر و در داخل و خارج آن گسترش پیدا می­نمود، جمعیت روزافزون در این مکان­ها بر روی هم انباشته می­شدند و به این شکل شهرنشینی مشکل­زا نمایان گردید.تحولات شهری ایران را از سال 1299 تا حالص حاضر می­توان به دو قسمت رشد شهرنشینی بطئی یا آرام (1340ـ1300) و رشد شهرنشینی سریع (بعد از 1340) تقسیم نمود. در دهه 1320 تا 1300 از آنجا که ساختار تولید و ساختار جمعیت روستایی تغییر نکرده بود در نتیجه مهاجرت چندانی غیر از در موارد خشکسالی یا آن چیز که که مربوط به سربازگیری بوده دیده نمی­گردید (6/9 درصد در سال) در دهه بعد (32ـ 1320) که رکود شهری ناشی از جنگ جهانی دوم موجب رکود روستا گردید، مهاجرت با کندی از روستا به شهر آغاز گردید (2/1 درصد در سال) و در دهه آخر قبل از اصلاحات ارضی یعنی دهه (42ـ1322)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه