عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: تأثیر و اهداف ستاد ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه­های غیر رسمی

به مقصود سیاستگذاری کلان در امر ساماندهی و توانمند سازی سکونتگاه­های غیررسمی به پیشنهاد مشترک وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت کشور  سندی تحت عنوان سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی توسط هیات محترم دولت تصویب گردید. این سند بیانگر اصول و راهبردهای اساسی مداخله هدایت­شده در توانمندسازی وساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی کشور می باشد. بدنبال تصویب این سند ستادی تحت عنوان ستاد ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی در کشور شکل گرفت که تشکیل این ستاد نخستین نگاه جدی و فراگیر به موضوع سکونتگاه­های غیررسمی در کشور می باشد که نوید بخش عزم ملی در ساماندهی این سکونتگاه­ها  وگامی اساسی در تحقق اهداف عدالت اجتماعی می باشد. ریاست این ستاد برعهده وزیر محترم مسکن و شهرسازی  و دبیری آن نیز بر عهده مدیر عامل محترم شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران می باشد. به تبع این ستاد در سطح محلی (استانی)  نیز ستادی تحت عنوان ستاد استانی ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاههای غیررسمی با عضویت 17 دستگاه مدیریت شهری تشکیل گردیده می باشد که در این خصوص نیز ریاست ستاد استان به عهده استانداران محترم و دبیری آن بر عهده روسای سازمانهای مسکن و شهرسازی استانها می­باشد و شهرداری­ها نیز به عنوان دبیرخانه هماهنگی امور اجرایی عهده­دار وظایف ستادهای استانی که ریاست آن بر عهده فرمانداران محترم می باشد، می­باشند که خوشبختانه در قالب مصوبات ستادهای مذکور اقدامات بین بخشی ارزشمندی صورت پذیرفته می باشد.در همین راستا به مقصود تقویت مصوبات سند ملی توانمندسازی وساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی مصوبه مشترک شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و ستاد ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی در تاریخ 26/2/86 به تصویب رسیده که در حال حاضر آئین­نامه­های اجرایی مصوبه مذکور تهیه و یا در دست تهیه می­باشد. خاطر نشان می گردد که در حال حاضر کشورمان ششمین کشور جهان، اولین کشور خاورمیانه­ای وسومین کشور آسیایی می باشد که دارای سندملی به مقصود رسیدگی به وضعیت اینگونه سکونتگاه­ها می­باشد. دبیرخانه ستاد ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی در حال حاضر در حال شکل دادن فعالیت­های توانمندسازی و ساماندهی اینگونه سکونتگاه­ها با مدیریتی یکپارچه در سطح کشور می­باشد. تأثیر دبیرخانه در این خصوص متناسب کردن فعالیتهای اجرایی و بسیج نیروی علمی و توان اجرایی کشور در جهت تحقق اهداف سند ملی توانمند سازی، سند چشم­انداز 20 ساله کشور و

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه