ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1-1: حاشیه گزینی

افراد متمکن و ثروتمند در جامعه برای فرار از هیاهو و ترافیک همه روز و محیط تنش­زا و دغدغه­هایی که در کلان شهر دارند اغلب مکان­هایی آرام و دنج و خوش آب و هوا را برای استراحت و تفریح خود انتخاب می­کنند هر از چند گاهی هم مثل آخر هفته­ها در این مکان می­گذرانند. اگر در تهران این مورد را مطالعه کنیم مکانهایی مثل لواسانات، دیزین، کلاردشت از این جمله می باشد.

1-2: شهرنشینی و اسکان غیررسمی در کشورهای شمالی

به لحاظ تاریخی شهری شدن کشورهای شمالی به کلی جریانی متفاوت از کشورهای جنوب داشته می باشد. در غرب همزمان با رشد صنایع، شهرها نیز گسترش یافتند و انقلاب صنعتی به این جریان موجی عظیم بخشید. گسترش سریع شهری در انتظار انقلاب صنعتی قرن 18 بود، و در خلال قرن 19 رشد صنایع نساجی، آهن، فولاد، صنایع مهندسی به گسترش کم­نظیر، منچستر، گلاسکو، لیوریول، بیرمنگام و شهرهای مقر کارخانجات نساجی لانکاشایر انجامید. در فرانسه، ایالات متحده، آلمان و ژاپن نیز وضع به همین نحو بود (پیران، 1366، 58 الف).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ورود ماشین به صحنه زندگی اجتماعی اقتصادی و بهره­برداری مادی بی­جان تحولی عمیق در تمام ابعاد، مادی و غیرمادی به وجودآورد. تولیدات کارخانجات افزایش پیدا نمود. رشد جمعیت تشدید گردید. شهرنشینی سرعت گرفت و شهرهای جدید به وجودآمد.

به واقع در کشورهای شمال رشد شهرنشینی حاصل رشد پایه­های تولیدی و صنعتی بود. فشار ظلم در روستاها از یکسو و نیز گسترش صنعت از سوی دیگر موجب ترویج افکار برابرطلبانه و آزادیخاهانه و بالاخره مهاجرت به شهرها گردید. صنایع به شدت به نیروی کار احتیاج داشتند، تا جایی که کارگر از آفریقا و آسیا می­آوردند. بردگان نیز همزمان با رشد تکنولوژی به این خیل مهاجرین از روستا به شهر افزوده شدند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه