ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

هجوم دهقانان به شهرها با رفتن ماشین­آلات و ابزار به روستا و تبدیل فعالیت روستایی به مزرعه­داری سوداگرانه که طالب بازار جهانی بوده همراه گشت. لذا تعادلی بین نیروی کار و ماشین مستقر گردید (به گونه مثال در ایالات متحده در سال 1910 شاغلان در بخش کشاورزی 6/31 درصد کل شاغلان بودند اما در سال 1990 سهم آنها تنها 4 درصد بوده می باشد. در فرانسه سهم شاغلان کشاورز در سال 1991 بالغ بر 41 درصد اما در سال 1979 تنها 9 درصد بوده می باشد. سهم اشتغال کشاورزی در ژاپن از 8/85 درصد در سال 1872 به 2/11 درصد در سال 1979 کاهش پیدا کرده می باشد. در حالی که در کشورهای جنوب بطور مثال در ایران، با اینکه در دوره 70ـ1338 سطح زمین­های کشاورزی 8/1 برابر و ارزش تولیدات آن (به قیمت ثابت) 9/4 برابر شده اما تعداد شاغلان این بخش در حد 2/3 میلیون نفر ثابت مانده می باشد. در کشورهای شمال همگان با رشد صنعت، تولید سوداگرانه محصولات کشاورزی نیز رواج پیدا نمود. لذا تعادلی بین 3 بخش کشاورزی، صنعت و خدمات مستقر گشت و فقط بعدها ظرفیت تولیدی فوق­العاده بالای اجتماعات سرمایه­داری که اقتصادهای ملی جهان سوم را در خود جذب کرده بود بخش سوم یا خدکات را رشدی در خور بخشید (پیران، 1366، 59).

با در نظر داشتن مباحق فوق شهری شدن جهان سرمایه­داری طی دویست سال و در اکثر نقاط حداقل در آغازین مراحل به تأنی صورت گرفته می باشد و طی این مدت به سوی ایجاد شهرهای متوسط 250 تا 1 میلیون نفر بوده می باشد و در گنار چنین شیکه شهری سرفاً چند شهر با سرعتی بیشتر رشد کرده­اند بخشید (پیران، 1366، 59 الف). تراکم و انبوهی در این شهرها باعث اجرای اولین اقدامات ساماندهی شهر به وسیله کسانی زیرا بارون هسمان شهردار وقت پاریس در 1870 گردید. لیکن پس از گذشت دوران­های اولیه صنعتی شدن و رواج اصلاحات و نوسازی شهری برای مدت­ها با معضلات شهری جدی (به استثنای جرائم شهری) روبرو نبوده، اجزاء اصلی و خدماتی مورد نیاز البته نه برای همه از قبیل طراحی شده می باشد. به استثنای مناطق فقیرنشین، مشکا مسکن در اکثر شهرها حاد و فوری نبوده می باشد و به آغازین مراحل رشد سرمایه­داری آن هم در شهرهای بزرگ محدود شده و می­گردد بخشید (پیران، 1366، 59 الف). این پدیده که در ابتدای دهه 1970 میلادی گمان می­رفت در کشورهای شمال از میان رفته و یا در حال امحاء باشد بعد از اعمال سیاست­های جدید اقتصادی موسوم به «آزادسازی» دوباره ظاهر گشت و در اساس در محلات قدیمی­تر شهرهای آن که موسوم به (Downtown) یا مرکز شهر می باشد بروز می­نماید و اکثراً در آنها مهاجرین خارجی و رنگین­پوستان سکونت می­جویند. به تعبیری دیگر بدمسکنی در این کشورها در بافت و بناهای موجود شهرهایشان ایجاد می­گردد (وزارت مسکن و شهرسازی، 1374، 11).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه