ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: اسکان غیررسمی در ایران

رشد شتابان جمعیت و تحولات ساختاری در نظام اقتصادی روستایی ایران در بعد از سالهای 1345 پدید آمد، سبب گردید تا شهرها بویژه شهرهای بزرگ به عنوان مقصد مهاجرت­های مناطق روستایی کشور، جاذب مهاجرت­های وسیع و گسترده­ای گردند. در این بین، بیشتر مهاجران که توانایی مالی و اقتصادی استقرار و سکونت در محدوده رسمی شهر و پرداخت هزینه مسکن و اقامت در محدوده قانونی شهرها را نداشتند، برای تامین سر پناه خود بویژه در شهرهای بزرگ به حاشیه شهرها روی آوردند. هر چند که شدت و حجم این مسأله در استان­های کشور و شهرهای آنها بسته به شرایط اقتصادی و تمرکز صنایع متفاوت می باشد. آن چیز که مسلم می باشد پدیده سکونت غیررسمی یکی از مهمترین معضلات شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، اهواز، بندرعباس، زاهدان، رشت می باشد، برآورد می گردد یک هفتم جمعیت این شهرها در سکونتگاه­های غیررسمی و نابسامانی ساکن باشند (پورآقایی، 1383 :46).

1-1-1: انواع سکونتگاه­های غیررسمی در ایران

زاغه­ها یا محلات فقیر­نشین: سکونتگاههای هستند قانونی، اما بسیار پرجمعیت از لحاظ خدمات در سطح بسیار پائینی می­باشند.

سکونتگاه­های غصبی؛ سکونتگاه­هایی هستند غیرقانونی و غالباً فاقد طراحی از پیش تعیین اندیشیده شده

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سکونتگاه­های با تفکیک غیرقانونی بر خلاف دو نوع سکونتگاه فوق­الذکر، دارای طرحی از پیش اندیشیده شده می­باشد اما به صورت غیرقانونی شکل گرفته­اند) (محمودی پاتی، محمد پورعمران، 1387 :82).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه