عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

  • ضوابط حوزه­بندی (zoning) در طرح­های توسعه شهری برای نیاز مسکن کم­درآمدها؛ ضوابط حوزه­بندی در طرح­های توسعه شهری به نحوی می باشد که هیچ فضای برنامه ریزی شده در فضای رسمی شهری برای سکونت این گروه­ها پیش­بینی نمی کنند.
  • ضوابط وام و اعتبار مسکن که بر پایه احراز از مالکیت و داشتن سند رسمی که بر پایه احراز مالکیت و داشتن سند رسمی می باشد. هر چند تصرف عدوانی در ایران بخصوص پس از انقلاب اسلامی به ندرت دیده می­گردد، اما وجود قول­نامه ، پته و سایر قراردادهای غیررسمی و معمول برای برخورداری از تسهیلات نظام بانکی کافی نیست همچنین خانوار کم­درآمد بایستی به توان خود در پرداخت ماهانه اقساط اطمینان داشته باشد که این نیز با اقتصاد لرزان و مشاغل نامطمئن این خانوارها قابل پیش­بینی نیست. از اینرو منابع غیررسمی و محلی (بدون این ضوابط و البته با بهره بسیار بالا) برای تامین مالی ساکنان اسکان غیررسمی مورد بهره گیری قرار می گیرند.

1-1: ویژگی­های سکونتگاه­های غیررسمی

مسکن­سازی شتاب­زده خارج از برنامه ریزی رسمی شهرسازی؛ پیوستگی عملکردی با شهر اصلی و گسست کالبدی از شهر به نحوی که این­ها اغلب در شهر اشتغال دارند رفت و آمد می­کنند اما از لحاظ مکان جعرافیای مکانهای بد سیمایی را به خود اختصاص داده­اند و در انزوای اجتماعی بسر می­برند. کمبود شدید خدمات شهری؛ تراکم زیاد جمعیت- که تقدم این هم بیشتر در شهرهای بزرگ و کلان شهرها می باشد- همچنین تجمع افراد کم درآمد در محیط های با کیفیت پایین زندگی که کارکرد اصلی این ساکنین سکونتگاه­ها هم نوعی الگوی ساخت و تأمین مسکن متناسب با توان مالی اقشار کم درآمداست. مخاطرات و آسیب­های اجتماعی زیست محیطی طبیعی از ویژگی­های کلی این سکونتگاه­هاست. مشکل کنونی این سکونتگاه­ها سیمای شهری نازیبا؛ ساکنین در واقع نادار با مشاغل نامطمئن و مستعد نابهنجاری­های اجتماعی و نا آرامی می باشد. تجارب جهانی حاکی می باشد که این پدیده یک پدیده­ی رو به زوال خود به خود نیست بلکه ماندگار و روبه گسترش می باشد. در خصوص موضوع سکونتگاه­های غیررسمی و نحوه روبرو شدن با آنها، دیدگاه­ها و نظریات
عدیده­ای مطرح گردیده می باشد که در اینجا به اختصار­ای از آنها تصریح می­گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه