ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: ساماندهی و ارتقاء بخشی سکونتگاه­های غیررسمی

در طی سال­های گذشته غفلت، اخراج و جابه­جایی اجباری (Forced Eviction & Relocation) و یا تخریب سکونتگاه­های غیررسمی واکنش عمومی کشورهای «جنوب» به این مسئله در حال گسترش بوده می باشد (GTZ,Ibid,p2). در مستند به نقل از مرکز حقوق مسکن و تخلیه(COHRE) سالانه بیش از 7 میلیون نفر در 60 کشور، در بین سال­های 2002ـ2001 از سکونتگاه­های غیررسمی اخراج گردیده­اند. اغلب اخراج­ها با خشونت شدید همراه بوده می باشد که در بسیاری از موارد به ضرب و شتم، حبس و توقیف و حتی در مواردی به مرگ افراد خاتمه یافته می باشد .(UN-HABITAT, 2005, p2). امروزه در بیشتر جوامع ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی با بهره گیری از راهکارهای صرفاً کالبدی، مکانیستی و خشونت­آمیز نفی گردیده می باشد. به نحوی که سرپوش نهادن بر وافعیات توسعه شهری از طریق جابه­جایی و تخریب و اخراج ساکنان غیر از اتلاف سرمایه­های اقتصادی ـ اجتماعی و تشدید مسئله، نتیجه­ای به همراه ندارد. مرکز اسکان بشر سازمان ملل (UNHABITAT) ضمن تصریح به سکونت بیش از 924 میلیون نفر از مردم جهان در سکونتگاه­های غیررسمی (6/31 درصد از شهرنشینان جهان)، ایجاد امنیت در نحوه اقامت را به عنوان یک ضرورت برای یکپارچگی سکونتگاه­های غیررسمی با شهر اصلی و گامی اساسی در احقاق حقوق مسکن آنها می­داند. همچنین اعطای امنیت در اقامت را یکی از مهمترین کاتالیزورها در پایداری اجتماعات ساکن، بهبود شرایط سکونتگاه، کاهش محرومیت و ترد اجتماعی، بهبود نحوه دسترسی به خدمات شهری، پشتوانه حقوقی، و سرمایه­ای برای بهبود شرایط محیط شهری می­داند (Ibid,p15). جان ابوت  (John Abbot)یکی از پژوهشگران مسائل شهری، در مطالعه خود پیرامون مسائل اقتصادی ـ اجتماعی و نمونه­های موفق برنامه­های بهسازی سکونتگاه­های غیررسمی مطرح می­سازد که عبارتند از:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد