عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1ـ تصمیم­سازی توسط اجتماعات ساکن و گروه­های ذی­نفع و ذی­نفوذ (تصمیم­سازی در چارچوب اشتراک عوامل بیرونی و درونی)؛ 2ـ شراکت بین اجتماعات ساکن و دولت (برنامه ریزی سکونتگاه در سطح کلان)؛ 3ـ برنامه ریزی مشارکتی «اجتماع محور» (برنامه ریزی سکونتگاه در سطح محلی)؛ 4ـ طرفداری و پشتیبانی برای توسعه اجتماعی (شامل فرد فرد اشخاص در فرآیند تصمیم­سازی). او تحقق این رویکرد را مستلزم تجدید نظر در ارتقاء تأثیر دولت­های محلی می­داند؛ به نحوی که دولت­­های محلی تأثیر­های مؤثری در سطوح متفاوت جهت برخورد با این مسئله در پیش گیرند (Abbott,John,2002, p18).

وارن اسمیت (Warren Smit) یکی از اعضای گروه اقدام توسعه (Development Action Group) به این مسئله تأکید می­نماید که بهسازی سکونتگاه­های غیررسمی بایستی همواره به عنوان بخشی جدایی­ناپذیر از راهبرد یکپارچه مسکن (Housing Integrated Strategy) و مشتمل بر گزینه­های ارائه شده متناسب با نیازهای متفاوت سکونتی، تخصیص شفاف منابع و چارچوب­های مشخص زمانی باشد. راهبرد یکپارچه مسکن نیازمند داشتن سیاست­های مدبرانه­ای می باشد که در آن مردم بتوانند دسترسی سریع به زمین و زیرساخت­های اساسی داشته باشند؛ قبل از آنکه سکونتگاه غیررسمی جدیدی را به وجود آورند (Smit, Warren,2005,p12).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مودیت کاپور (Mudit Kapoor) به همراه اعضای گروه پژوهش توسعه بانک جهانی، در مطالعه خود با عنوان «مکان و رفاه در شهرها» (Location & Welfare in Cities)، شمن تحلیل و نقد سیاست­های مختلف در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی در قالب مطالعه سکونتگاه غیررسمی پون (Pune) در هند، این موضوع را به اثبات می­رسانند که از میان رویکردهای مختلف همانند جابه­جایی (Relocation و اسکان مجدد (Resettlement) که اگر هم به بهبود شرایط محیطی در سکونتگاه منتهی شوند، سیاست بهسازی در محل قعلی (درجا) سکونتگاه (Upgrading In Situ) بر گزینه­های دیگر برتری دارد (Kapoor, Ibid, p1-28p20). در یک مورد دیگر فلاویو. إ. ام. دسوزا (Flavio A .M.DeSuza) در مطالعه سکونتگاه­های غیررسمی شهر رسیف برزیل، امنیت در اقامت را مهمترین سرمایه در بهبود وضعیت سکونتگاه­های غیررسمی دانسته و آن را شرط اساسی برای استحکام بخشی (کالبدی ـ کارکردی) مساکن غیرمتعارف می­داند

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد