ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

اگر شهرهای مختلف ایران را مطالعه کنیم خواهیم دید که تهران تغییر جهشی عجیب را دارا می-باشد. در شهرهایی مثل شهر اصفهان، تبریز، شیراز تغییراتی نسبت به گذشته می­بینیم اما در شهرهای کوچکتر این جهش کمتر خواهد بود. جدول شماره (2-1 ) تحولات جمعیت شهری و روستایی ایران را طی سال­های 1355 تا 1375 نشان می­دهد همانطور که ارقام مندرج نشان می­دهد. با گذشت زمان از اندازه روستانشینی کاسته و بر اندازه شهرنشینی افزوده می­گردد. بیشترین گرایش شهرنشینی مربوط به مقطع انقلاب اسلامی (1357) بوده می باشد.

بازتاب فضایی انقلاب اسلامی و نتایج آن خیلی زود نمایان گردید. مسائل و مبارزات سیاسی، جریانات و مبادلات فکری و انقلابی، شهر را به کانون عمده این تحولات تبدیل نمود. دگرگونی­های اقتصادی و انقلابی که بعد از هر انقلابی رخ می­دهد در ایران نیز مجموعه عوامل را به نفع شهر سوق داد. شروع و ادامه جنگ تحمیلی نیز این جریان را سرعت داد، جابجایی جمعیت از مناطق جنگ زده به طرف نواحی دور از عراق و بحران جنگ، که همه آنها را یکجا به درون شهر منتقل می­نمود جابجایی­های نیروهای جوان به خصوص از نواحی روستایی به جبهه­ها و نهایتاً به درون شهرها روز به روز به جمعیت شهرها افزود، مهاجرین خارجی نیز سرعت رشد شهرها را افزایش دادند بنا به آمارهای غیررسمی نزدیک به 3 میلیون  افغانی که بیش از سه­چهارم آنها در شهرها ساکن بوده­اند در ایران زندگی می­کردند. (نظریان، اصغر، 1374، 87).

تمرکز در چند نقطه شهری بزرگ و ادامه طریقه مهاجرت­های بی­رویه و فاصله روزافزون بین شهرهای بزرگ و کوچک و عدم تعادل در نظام سلسله مراتب شهری منجر شده و خلاء جمعیتی و کارکردی آشکاری در سطوح میانی کانون­های شهری پدید آورده می باشد.در نتیجه به علت کنار گذاشتن قشر عظیمی از جامعه در برنامه ریزی­ها به علت تمرکز امکانات در چند نقطه خاص که تهران در رأس آن و سپس مراکز استان­ها از این قاعده پیروی می­کنند. مهاجرت روستاییان به این مناطق همچنان ادامه دارد چنانچه برای مثال از 65ـ1355 هر ساعت 5/2 نفر از استان آذربایجان شرقی وارد استان تهران و اکثراً پایتخت شده می باشد. بنا به گزارش­های موجود در مورد جمع­بندی وضع حاشیه­نشینان در شهرهای تهران، بندرعباس، اهواز، باختران، بوشهر، همدان 80 درصد، تبریز 94 درصد، کرمان 70 درصد، شیراز 52 درصد از  مهاجرین روستایی تشکیل شده­اند. تمامی عوامل مذکور موجب گسترش شهرنشینی در ایران و پیامدهای متعددی زیرا اسکان غیررسمی در شهرهای بزرگ کشور شده­اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه