عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: طرحهای شهری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

یکی از مهمترین نقاط عطف در تحول بازار زمین شهری که منجر به رشد و گسترش پدیده اسکان غیر رسمی در بعضی از شهرهای ایران گردید، در نیمه دوم دهه 1340، یعنی پس از آن رخ داد که در برنامه سوم (1346-1341) در فصل عمران شهری برای نخستین بار به ضرورت تهیه طرحهای جامع شهری با هدف تنظیم و پیش­بینی توسعه زیر بناهای شهری در قالبی منطقی تصریح گردید. نتیجه آن، الزام به تهیه طرح­هایی بود که بعدها با نام طرحهای جامع و تفصیلی برای بسیاری از شهرها تهیه گردید.

1-1-2: قوانین زمین شهری

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 1357 پیرو مطرح شدن ابعاد جدید اسکان غیر رسمی که قبل از انقلاب نیز به تنش­هایی حاد انجامیده بود، دخالت دولت در امر زمین، که از سال 1354آغاز شده بود، شکل قاطع­تری به خود گرفت تا آنکه قانون زمین شهری در سال 1361 از تصویب گذشت (اطهاری، 1382: 8). با تصویب این قانون محدودیت عرضه زمین در داخل شهرها از یکسو و انحصاری بودن اختیار واگذاری آن – توسط دولت از سوی دیگر، عملاً دولت را به تدوین آئین­نامه­هایی برای چگونگی واگذاری­ها به متقاضیان و کنترل آنها آنها ناگزیر می­نمود. همین امر موجب می­گردید که برای عملی کردن نحوه واگذاری­ها و سهل کردن امر کنترل آن، به ضوابطی متوسل شدند که اکثراً به حذف بعضی و منتفع شدن بعضی دیگر منجر می­گردید. در این ارتباط ، متأسفانه کلید شرایط و ضوابط مصوب عملاً به کنار گذاشتن افرادی می­انجامید که بیشتر از همه استحقاق دریافت، در نظر داشتن رسیدگی از سوی برنامه را داشتند. چنانکه موضوع تسلیم ضمانت­نامه برای تضمین باز پرداخت اقساط
زمین­های که از سوی دولت در اختیار مردم قرار داده می­گردید، در شرایطی بود که امکان تأمین آن برای افرادی که در بخش غیررسمی مشغول به کار بودند و یا اصلاً شاغل نبودند (بیکاران) وجود نداشت و به همین دلیل نیز چنین افرادی از دایره شمول اقدامات و تسهیلات برنامه بیرون مانده و امکان دریافت زمین از بازارهای رسمی کشور را که در انحصار دولت بود، از دست می­دادند، اینجا ناگزیر زمین مورد نیاز خود را بایستی از بازار غیررسمی که معمولاً هم در خارج از محدوده­های رسمی شهر قرار داشت، تأمین می کردند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه